„Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych” już dostępny !!!

W grudniu 2018 roku została wydana przez Wytwórnię Filmów Oświatowych książka pt. „Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych” autorstwa Michała Dondzika, Krzysztofa Jajko i Emila Sowińskiego. Jest to pierwsza, tak obszerna i kompletna publikacja opisująca instytucjonalną historię jednej z najważniejszych wytwórni filmowych w Polsce – jaką była WFO od 1945 do dnia dzisiejszego. Jak piszą autorzy:

Idea książki Elementarz Oświatówki wyrasta z podzielanego przez jej autorów przekonania, iż poznawcze odkrycie w dziedzinie filmoznawstwa niekoniecznie musi być tożsame z opisywaniem fenomenu zupełnie nieznanego. Kluczowe znaczenie dla wytworzenia nowej, a zarazem wartościowej wiedzy ma raczej zastosowanie kompleksowej procedury badawczej, a także sięgnięcie po pomijane wcześniej materiały źródłowe oraz zasoby filmowych archiwów. Mówiąc krótko, zdecydowaliśmy się na napisanie tej książki, ponieważ we wcześniejszych publikacjach na temat Wytwórni Filmów Oświatowych brakowało nam pewnych nazwisk, tytułów filmów, a przede wszystkim całościowego spojrzenia na działalność i dorobek tej jakże ważnej dla polskiej kultury filmowej instytucji. (ze wstępu)

Książkę w chwili obecnej nabyć można w Muzeum Kinematografii w Łodzi, w sklepie „Pan tu nie stał”, w siedzibie Wytwórni Filmów Oświatowych, księgarni „Artystyczna” w „Zachęcie” Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, księgarniach PWN (łódzkie odziały) oraz księgarni PWSFTviT w Łodzi/ Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Zapraszamy do lektury.

Książka został wydana dzięki dotacji przyznanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.