Skip to content
Wytwórnia Filmów Oświatowych Wytwórnia Filmów Oświatowych
Promuje Lodzkie

Menu

  • Start
  • O WFO
  • Archiwum
  • Digitalizacja
  • Festiwal
  • Filmy
    • Realizacje
    • Projekty digitalizacyjne
  • Warsztaty
    • Filmowe
    • Ekologiczne
  • Usługi
  • Kontakt
Festiwal Filmów Przyrodniczych


Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, odbywający się pod hasłem „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”, jest nie tylko największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce, ale przede wszystkim wielkim świętem ekologów, filmowców przyrodników, fotografów i malarzy, którym nie są obce problemy dzisiejszego świata i otaczającej nas przyrody.

Festiwal odbywa się co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej. Główny organizator imprezy – Wytwórnia Filmów Oświatowych od ponad sześćdziesięciu lat specjalizuje się w produkcji filmów przyrodniczych i edukacyjnych, realizowanych we współpracy z wybitnymi twórcami filmowymi.

Następna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7-11 czerwca 2017 roku.

Przeczytaj więcej

Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej.W Festiwalu biorą udział filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym.

Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie. Łączna pula wszystkich festiwalowych nagród wynosi 12.000 Euro. Festiwal ma zasięg międzynarodowy. Do Komisji Selekcyjnej nadsyłane są filmy z całego świata. Na czas konkursu filmowego przyjeżdżają do Łodzi realizatorzy i producenci filmów oraz organizatorzy Festiwali filmowych z wielu krajów.

Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch, co przyczynia się do promocji polskiej kinematografii, a szczególnie tej jej specyficznej dziedziny, jaką jest film przyrodniczy.

Poza pokazami konkursowymi program Festiwalu wzbogacają różnorodne, oryginalne wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego. Warsztaty prowadzone podczas Festiwalu uczą młodzież wyrażania własnych emocji i wiedzy, prezentacji myśli poprzez różne formy wypowiedzi artystycznej: odbywają się zajęcia fotograficzne, filmowe i plastyczne.

Patron Festiwalu – Włodzimierz Puchalski – urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, studiował na Akademii Rolniczej w Dublanach, na Wydziale Rolniczo – Leśnym. Był asystentem profesora Witolda Romera przy Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej, gdzie opracował metodę robienia filmów przyrodniczych. Wielka pasja miłośnika przyrody w połączeniu z umiejętnościami fotografai filmowca zaowocowała znakomitymi albumami fotograficznymi i filmami przyrodniczymi. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. W 1937 roku otrzymał złoty medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie za zdjęcie „ Odyniec w zimie”, a premiera jego filmu przyrodniczego „BEZKRWAWE ŁOWY” w 1939 roku była prawdziwym wydarzeniem. „Film jakiego Polska jeszcze nie widziała” – tak zatytułowano jedną z ówczesnych recenzji. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Puchalski związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 roku na Wyspie Króla Jerzego, podczas filmowej wyprawy na Antarktydę.


Zeszłoroczna, XVI edycja MFFP odbyła się w dniach 17 – 21 czerwca b.r. w Łodzi i na terenie Województwa Łódzkiego. Organizatorami Festiwalu były, tradycyjnie już, następujące instytucje: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura”, Łódzki Dom Kultury, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi i Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, zaś realizację Festiwalu umożliwiło dofinansowanie ze środków: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Gminy i Miasta Warta.

XVI edycja Festiwalu objęta została Patronatem Honorowym przez: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Panią Profesor Małgorzatę Omilanowską. Wojewodę Łódzkiego – Panią Jolantę Chełmińską, Marszałka Województwa Łódzkiego – Pana Witolda Stępnia,
Prezydenta Miasta Łodzi – Panią Hannę Zdanowską, Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Panią Agnieszkę Odorowicz, Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Burmistrza Gminy i Miasta Warta – Pana Jana
Serafińskiego, Wójta Gminy Inowłódz – Pana Bogdana Kąckiego.

Zobacz archiwalną stronę XVI edycji MFFP
Festiwal - plakat

Dobiegła końca XVI edycja MFFP - Wyniki konkursu głównego i młodzieżowego

Pokazy, spotkania, zajęcia edukacyjne, nadwarciańskie wyprawy, projekcje na zamku w Inowłodzu, warsztaty dla młodych filmowców, dyskusje profesjonalistów i wystawy dla wszystkich w Łodzi, ale też w regionie. Dobiegł końca szesnasty już Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego – pięć dni z przyrodą i filmem.

– Ogromnie cieszy mnie, że w tym roku tak duże było zainteresowanie naszymi propozycjami dla najmłodszych, zajęciami edukacyjnymi w ZSO nr 7, w Ogrodzie Botanicznym, w Muzeum Kinematografii – mówi Katarzyna Madaj-Kozłowska, dyrektor Festiwalu.

wyniki

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wystawy. Jako pierwsze otwarte zostały ekspozycje: główna w Galerii 87, będąca opowieścią o rzekach grona wybitnych polskich fotografów przyrody opowiadająca o rzekach i wystawy w Łódzkim Domu Kultury, gdzie prezentowane były między innymi prace mistrza bezkrwawych łowów – Włodzimierza Puchalskiego i prace jego młodych następców z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7.

Najważniejszym wydarzeniem filmowej odsłony festiwalu był bez wątpienia konkurs główny. W tym roku o Grand Prix walczyło 46 filmów z 11 krajów. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem profesora Andrzeja Bednarka przyznało główną nagrodę polskiej reżyserce Beacie Hyży-Czołpińskiej za film Miejsce w raju. Dostrzeżono, że jest to dokumentalny w formie film, który w ciekawy i miejscami wzruszający sposób opowiada o powiązaniu wzajemnych losów, osobistych przeżyć i uczuć bohaterów z otaczającą naturą. Ich życie, osobowości, wspomnienia i emocje tworzą swoistą jedność ze starą leśniczówką zagubioną w lasach białowieskiej puszczy. Film jest jednocześnie przypomnieniem postaci Simony Kossak i Lecha Wilczka, związanych przez całe życie z szeroko pojmowaną przyrodą.

Jury zdecydowało też o przyznaniu nagród specjalnych dla filmów:
– Wędrówki Skrzata Borówki w reżyserii Reginy Sawickiej, za film, który z lekkością łączy zabawę i naukę oraz widzów małych i dużych.
– Dzikość natury w reżyserii Jana Svatosa (Republika Czeska) za emocjonalny wizualny esej, który z wielu stron obserwuje możliwość powrotu dzikich zwierząt do czeskiej przyrody. Film nie moralizuje tylko pokazuje problem z wielu stron.
– Sekretne życie drzew w reżyserii Artura i Saturniny Homan (Polska) za ciekawe, filmowe obserwacje bogatego, różnorodnego przyrodniczego życia toczącego się wokół starych drzew

wyniki

Przyznano również:
– Nagrodę specjalną Jury i Nagrodę za dźwięk dla filmu Jezioro na morzu w reżyserii Sergeya Tsikhanovicha (Rosja)
– Nagrodę za zgodność z hasłem festiwalu dla filmu Mały alczyk, wielka sprawa w reżyserii Doroty Adamkiewicz oraz Joanny Łęskiej (Polska)
– Nagrodę dla filmu publicystyczno–reportażowego dla filmu Powrót niedźwiedzi w reżyserii Axela Gomille (Niemcy
– Nagrodę specjalną dla filmu Planeta człowiek w reżyserii Pierre-Francois Gaudry’ego
– Nagrodę za najlepsze zdjęcia im. Janusza Czecza dla filmu Cząstka Podlasia w reżyserii Pawła Jankowskiego oraz Zdzisława Folga (Polska)
– Nagrodę specjalną za najlepszy film o tematyce drzew dla filmu Zielony wszechświat w reżyserii Jana Hafta (Niemcy)
– Wyróżnienia: dla filmów Wyprawa śródziemnomorska w reżyserii Floriana Guthknetchta (Niemcy); Środowisko naturalne a globalne współzależności w reżyserii Marcina Wołkowicza (Polska); Pasja złota i ognia w reżyserii Pinsa Sebastiena (Belgia)

W czasie Festiwalu rozstrzygnięto też Młodzieżowy Konkurs Filmów Przyrodniczych. Jury nagrodziło osiem filmów:

I nagroda: Oko fauny (realizacja: Weronika Słomczewska)
II nagroda: Homo sapiens – człowiek rozumny? (realizacja: Aleksandra Wasilewska, Mariusz Radomski)
III nagroda: Żaby (realizacja: Maksymilian Borowiak, Kamil Janiak)

Nagroda specjalna jury: Krótki film o ekologii (realizacja: Uczniowie Szkoły Edukacji Przyjaznej Dziecku)

Wyróżnienia:
– Życie pająka (realizacja: Ania Dybała, Klaudia Zieleniewicz, Nadia Krzywania)
– Buldogi francuskie (realizacja: Monika Szczygielska, Magdalena Bądarowska)
– Wielka lipa (realizacja: Karolina Martela)
– Wiosenne przebudzenie (realizacja: Joanna Śliz, Oliwia Krakowska).

wyniki

Festiwalowe projekcje i spotkania odbywały się m.in. w ŁDK, kinie Kinematograf, Radio Łódź Ogrodzie Botanicznym w Łodzi, ale też na zamku w Inowłodzu i Muzeum Miasta i rzeki Warty. Festiwalowe wystawy zagościły w Galerii Zarzewskiej, Galerii „Olimpijka”, Galerii 87.

Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 roku. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z Wytwórnią Filmów Oświatowcy. Łódzki przegląd szybko stał się świętem polskiego filmu przyrodniczego. Pierwszą edycję przeglądu w 1980 roku wygrała Barbara Bartman-Czecz i Janusz Czecz za film „Raport w sprawie bobra”.

Od 2002 dyrektorem Festiwalu zgodnie z decyzją Rady Programowej jest Katarzyna Madaj-Kozłowska. Przełomowym momentem w historii festiwalu był rok 2003. Wtedy to przyjął on obecną nazwę i formułę. Od tego momentu festiwal ma na celu nie tylko wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej, ale też popularyzację krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży. Festiwal współorganizuje Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura” i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.

Lista filmów

Dąb dla Agnieszki

reż. Beata Hyży-Czołpińska

Planeta lodu/Alpy, lodowce pod ścisłym nadzorem

reż. Thierry Berrod

Nasi sąsiedzi

reż. Beata Hyży-Czołpińska

Zrodzone dla wolności

reż. Tadeusz Baraniecki

Tuż nad ziemią

reż. Grzegorz Dominiak

Kozieniecki Park Krajobrazowy - zielone serce Mazowsza

reż. Sławomir Wąsik

Eko-skarby pomorskiej przyrody

reż. Janusz Rautszko

Wyprawa śródziemnomorska

reż. Florian Guthknetch

Sól, oliva, kamień

reż. Branko Vilus

Środowisko naturalne a globalne współzależności

reż. Marcin Wołkowicz

15 km za miastem

reż. Tomasz Wolszczak, Tomasz Jarząbek

Wędrówki Skrzata Borówki

reż. Regina Sawicka

Mały alczyk, wielka sprawa

reż. Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska

Lodowa otchłań

reż. Thierry Berrod

Cząstka Podlasia

reż. Paweł Jankowski, Zdzisław Folga

Planeta człowiek

reż. Pierre-Francois Gaudry

W morzach wokół Europy

reż. Jarosław Samsel, Andrzej Mielczarek

Moja rzeka

reż. Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska

Żołna i jej sąsiedzi

reż. Dariusz Siwierski

Woda - Czwarty stan skupienia

reż. Piotr Topiński

Pola tętniące życiem

reż. Robert Dróżdż

Przygoda w Lerchenberg

reż. Andreas Ewels

Jesteś głodny? – wybierz kolor

reż. Isabella Bollini

Miejsce w raju

reż. Beata Hyży-Czołpińska

Kraina tysiąca bocianów

reż. Artur Homan, Saturnina Homan

Projekt Wuksniki

reż. Tomasz Wolszczak, Tomasz Jarząbek

Przydomowa dżungla - Czas zbiorów

reż. Jan Haft

Powrót niedźwiedzi

reż. Axel Gomille

Dzikość Natury

reż. Jan Svatos

"Chełmowa Góra" (z cyklu Tajemnice Świętokrzyskiej Przyrody)

reż. Bogusław Sępioł

Sekretne życie drzew

reż. Artur Homan/Saturnina Homan

Zimorodek- osobliwość faunistyczna Borów Tucholskich

reż. Sławomir Lewandowski

Drzewa umierają stojąc

reż. Lubo Klucik, Petr Martan

Ocalony świat - Z dziobem i szponami

reż. Marta Kądziela

Zwierzęta muraw kserotermicznych (z cyklu Tajemnice Świętokrzyskiej Przyrody)

reż. Bogusław Sępioł

O lesie i wodzie

reż. Libor Spacek

Las Story

reż. Dorota Adamkiewicz

Pasja złota i ognia

reż. Pins Sebastien

Horyzont

reż. Skule Eriksen

Jezioro na morzu

reż. Sergey Tsikhanovich

Arka

reż. Olga Guse

Żubry za płotem

reż. Beata Hyży-Czołpińska

Upadek natury

reż. Olga Guse

Szigetköz – Delta Dunaju

reż. Szabolcs Mosonyi

ZAŁOGA EKO Na szlaku Natura 2000. Na polach Roztocza.

reż. Marta Kądziela

Zielony wszechświat

reż. Jan Haft

wfo
Wytwórnia Filmów Oświatowych © 2022

 

 

WFO BIP